Laboratorium Języka: W co się bawić w Internecie cz.1

piątek, 29 września 2017

W co się bawić w Internecie cz.1



Komputer, tablet czy telefon, to urządzenia, których dzieci używają w sposób naturalny, bo znają je od urodzenia. Mówi się o pokoleniu cyfrowych tubylców (ang. digital natives). Można się spierać czy to dobrze czy źle. Nie da się jednak ukryć, że wraz z rozpowszechnieniem się dostępu do Internetu, zdobywanie informacji, a wraz z nimi wiedzy, stało się tak proste, jak kliknięcie myszką.

Jeśli więc dla dzieci Internet stanowi ważną część życia, to nauczyciel powinien to wykorzystać. Najlepiej, gdy posługujemy się narzędziami, które są proste w obsłudze i można je modyfikować, w zależności od potrzeb naszych uczniów. Dla mnie takim narzędziem jest learningapps.org.

Learningapps.org to strona internetowa, gdzie znajduje się tysiące interesujących gier i aplikacji, które pomogą uczniom w nauce i utrwalaniu materiału. I to nie tylko z języka angielskiego. A najciekawszym dla nauczyciela (ale i dla ucznia) elementem strony jest to, że po stworzeniu swojego konta i zalogowaniu na stronie, sami możemy tworzyć swoje gry. Strona dostępna jest też w języku polskim, a jej intuicyjna budowa pozwala na sprawne poruszanie się po niej.

Gdy mamy już swoje konto, możemy zacząć działać. Do wyboru jest kilkanaście szablonów gier, które możemy dostosować do naszych potrzeb. Wśród gier znajdziemy m.in. krzyżówkę, memory, wykreślankę a nawet Milionerów. Tworząc swoje aplikacje, możemy wykorzystywać nie tylko podpisy i zdjęcia, ale też dźwięki, a nawet fragmenty video. Ja często używam gier typu memory, bo świetnie nadają się do powtórek słownictwa i utrwalenia prawidłowej wymowy. Tutaj znajdziecie memory o częściach ciała, którą utworzyłem dla dzieci w wieku 7-8 lat.

Gry nie są skomplikowane, ale to właśnie ich zaleta. Rozgrywki są krótkie, można do nich wielokrotnie wracać, a przede wszystkim może ją stworzyć każdy uczeń. Zrobić własną grę – czyż to nie brzmi dumnie? Poniżej załączam grę mojej uczennicy z klasy trzeciej szkoły podstawowej.

Pamiętajcie, by wykorzystując zdjęcia znalezione w Internecie nie zapominać o prawach autorskich. Dlatego polecam pixabay.com, skąd bezpiecznie można pobrać darmowe zdjęcia i rysunki do waszych projektów, również do celów komercyjnych.

Zachęcam do robienia własnych gier! Jeśli będziecie mieli jakieś pytania lub problemy dotyczące learningapps.org, to piszcie, a ja chętnie na nie odpowiem.

W kolejnym wpisie pokażę Wam kilka innych stron, które wykorzystuję na swoich zajęciach.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz