Laboratorium Języka: Nie umiem tego napisać! Nie mogę zapamiętać!

piątek, 3 listopada 2017

Nie umiem tego napisać! Nie mogę zapamiętać!


Jak łatwo zniechęcić dziecko do języka angielskiego? Niech uczy się pisać. Weźcie teraz kartkę i spróbujcie napisać po angielsku liczby 13 i 15. Prawda, że łatwo popełnić błąd? A w pierwszych klasach szkoły podstawowej uczniowie padają jak muchy właśnie na teście z pisania angielskich liczb.

Zanim dzieci zaczną mówić płynnie po polsku, zwykle mijają dwa, trzy lata od urodzenia.

W okresie przedszkolnym zasób słownictwa istotnie się powiększa. Dopiero po 6 latach dzieci poznają litery, uczą się czytać pierwsze słowa i rozpoczynają naukę pisania. Kiedy te same dzieci zaczynają swoją przygodę z językiem angielskim w szkole podstawowej, muszą w krótkim czasie zacząć naukę mówienia, czytania i pisania. Dlatego nie dziwi, że takie szybkie tempo nauki może być dla niektórych frustrujące. Wiecie już z wpisu o historii języka, jak wytłumaczyć dzieciom z czego wynika różnica między mówieniem, a pisaniem po angielsku. W tym wpisie przedstawię kilka pomysłów, jak możecie im pomóc zapamiętać najtrudniejsze słowa. 
 
Poszukaj w Internecie
Z badania NASK „Nastolatki 3.0” przeprowadzonego w 2016 roku wynika, że ponad 90% polskich nastolatków korzysta z Internetu codziennie. Aż 73% badanych zadeklarowało, że zaczęli korzystać z Internetu zanim nauczyli się pisać i czytać. To oznacza, że dzieci potrafią obsługiwać Internet, zanim nauczą się dobrze trzymać długopis.

Dlatego do nauki pisania można wykorzystać narzędzie, które dzieci znają najlepiej. Możemy stworzyć samemu lub wspólnie z dzieckiem, prostą grę internetową do nauki pisowni trudnych wyrazów. Poniżej wysyłam taką grę, którą zrobiłem dla swoich uczniów przy użyciu learningapps.org (więcej o tym we wpisie: W co się bawić w Internecie) do nauki pisania angielskich liczb: matematyka po angielsku


Większość ludzi posiada pamięć wzrokową. Dlatego w zapamiętaniu trudnych słów, pomogą naszym uczniom ćwiczenia typu - pisanie po śladzie. Na stronie A to Z teacher Stuff stworzycie szybko swoje karty pracy, które wykorzystują tę metodę: tools.atozteacherstuff.com/printable-handwriting-practice-worksheet-maker.


DIY

Od dawna wiadomo, że pomoce naukowe wykonane przez uczniów są najbardziej skuteczne. Czego przykładem są literki-kartoniki, które sprawdzają się w nauce trudnych słówek.

Uczniowie wycinają małe kartoniki, na których piszą angielski alfabet. Ważne, żeby na jednym kartoniku, znajdowała się tylko jedna literka. Aby mieć możliwość zapisania większości słów, trzeba zrobić po dwa komplety alfabetu i samogłosek.

Alfabet z kartoników przydaje się, kiedy wprowadzamy nowe słowa. Zapisujemy słówko na tablicy. Po kilkukrotnym, wspólnym powtarzaniu, zasłaniamy lub wymazujemy wyraz, który teraz dzieci układają ze swoich literek. Po sprawdzeniu przez nauczyciela, słówko można zapisać do zeszytu lub na kartę pracy.


Pisanie bez atramentu
Dzieci lubią uczyć się w ruchu, co można wykorzystać do nauki pisania. Nauczyciel zapisuje słowo na tablicy. Następnie razem uczniami równocześnie je wypowiada i pisze wyraz w powietrzu.


Modyfikacją tej zabawy jest pisanie na plecach. Uczniowie dostają od nauczyciela krótki zestaw słówek. Dobierają się w pary. Jeden uczeń pisze na plecach koleżanki lub kolegi jedno słówko z zestawu, które starają się odgadnąć. Następnie dzieci zamieniają się miejscami.


Nauka pisania po angielsku jest szczególnie trudna, kiedy dzieci nie opanowały jeszcze czytania i pisania po polsku. Dlatego tak ważne jest, aby wesprzeć i ułatwić dziecku to zadanie w przypadku języka angielskiego. Im mniej złości i łez zostanie wylanych nad zapamiętaniem liczb 13 i 15, tym sympatia do języka będzie większa.

1 komentarz:

  1. Jeśli zależy nam na tym, aby nasze dziecko nauczyło się języka, powinniśmy zapisać je do szkoły językowej. Na rynku takowych nie brakuje. Ta: https://lincoln.edu.pl/warszawa/jezyk-angielski/kursy-indywidualne/ posiada ciekawą ofertę, gdyż w jej ofercie można znaleźć kursy zarówno dla młodzieży, jak i dla osób dorosłych.

    OdpowiedzUsuń